Projekty

Stránka o SWAPe

Milí priatelia,
pozrite si stránku o SWAPe, ktorú vytvorili študenti zapojení do DofE :-)

strankaoswape

Odovzdávanie cien DofE

dofe0Dňa 7. októbra 2021 sa naši úspešní absolventi Ceny vojvodu z Edinburghu zúčastnili slávnostnej ceremónie a odovzdávania cien na Krajskom úrade v Nitre. Naši Dofáci si prevzali diplomy a odznaky z dvoch úrovní, z bronzovej štyria študenti našej školy (Andrea Gábrišová, Marek Garláty, Eunika Bebjaková - všetci VII.OG, Jakub Uher (VI.OG)) a zo striebornej traja (Lenka Bezáková (VII.OG), Adam Sabela, Gabriel Juhász - minuloroční maturanti). Tretiu, zlatú úroveň, sa nám tento rok nepodarilo získať, ale už teraz na nej pracujú niektorí šikovní žiaci. Taktiež máme prvý rok na škole aj dvoch DofE ambasádorov, Jakuba Uhera a Lenku Bezákovú, s ktorými robili zástupcovia Národnej kancelárie pri tejto príležitosti rozhovor. Veríme, že budúci rok sa zúčastníme ceremónie v Bratislave, ktorá sa tento rok bohužiaľ nemohla uskutočniť.
DofE sa našej škole pomaly rozrastá vďaka pribúdajúcim absolventom, ale hlavne viacerým vedúcim, vďaka ktorým môžeme prijať čoraz viac záujemcov.
Ďakujeme Národnej Kancelárii DofE za zorganizovanie mobilného odovzdávanie cien a prajeme novým Dofákom veľa úspechov a odhodlania.

Dobrodružná expedícia DofE

dofeTohtoročná turistika Tribečom testovala trpezlivosť takmer troch tuctov tunajších teenagerov.  

Ten týždeň trvali takmer tropické teploty. Tímy turistov teda teperili Tribečom takmer tonu tekutín. Tesné turistické topánky tlačili, traky tiež, trapézy trpeli. Taktickým tempom tímy tromfli terén turistickej trasy, takže trebalo tábor. Teplo táboráka trhalo tmu, tiene tancovali, teenagerov to tešilo.

Teraz vážne. Od 16. júna do 18. júna 2021 gymnazisti zapojení do projektu DofE absolvovali dobrodružnú expedíciu na svahoch Tribeča. Stany, spacáky, litre vody, jedlo a oblečenie na tri dni. Takmer 20-kilové vaky a páliace slnko otestovali odhodlanie a silu vôle nielen študentov, ale aj nás, vedúcich. Rozpálený asfalt v Soľčanoch a zastávka Fatamorgána. Výstup na nenávidený Medvedí vrch vynahradila až ľadová voda z Pustovníkovej studničky (odporúča 8 z 10 miestnych žubrienok). Na večeru vifonky a špekačky, z jednej strany surové a z druhej spálené na uhoľ, presne, ako to má byť. Ďalší deň hore-dole po hrebeni až na Javorový vrch, tábor pri diviačom bahnisku a v noci strašidelné zvuky a svietiace oči.. Líšky a srnky, alebo diviaky a medvede? Kto nezažil, neocení, kto prežil, nezabudne.     

Trpíme teraz traumou, trúchlime? Treba terapeuta, testamenty? To tak! Tvrdíme: tunajším teenagerom treba trofeje!

Autor: Tomáš Hudec

Odovzdávanie cien DofE

LOGO Miestne centrum S hrdosťou poskytujemeDňa 10. septembra 2019 si naši 11 žiaci prebrali medaily za svoje aktivity v programe DofE (Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu). Slávnostné odovzdávanie sa odohralo v priestoroch Starej tržnice v Bratislave. Po príhovore pani prezidentky Slovenskej republiky Zuzany Čaputovej sa v mene všetkých ocenených slovenských študentov prihovorila naša študentka Pavlína Ružičková zo IV.B, ktorej príbeh pomoci zahraničným študentom najviac oslovil médiá. Vo svojom príhovore zdôraznila, že Slováci by sa mali viac usmievať a svojím úprimným príhovorom a z perspektívy mladej Slovenky so správnymi názormi si získala aj pani prezidentku. Bolo to vidieť na jej súhlasnom a spokojnom úsmeve :-)

Za naše gymnázium si študenti prevzali 3 strieborné a 8 bronzových medailí. Strieborné medaily si prevzali žiačky Pavlína Ružičková zo IV.B, Svetlana Rampašeková a Hana Kluvancová z VIII.OG. Odovzdávala im ich hokejová hviezda Michal Handzuš.

Všetkým medailistom, ich mentorom a vedúcim expedícií blahoželám a nezabudnite sa viac usmievať :-)

Martin Chudík

Pozrite si niekoľko fotografií vo fotogalérii (ešte ďalšie pribudnú :-)

Expedícia DofE 2019

dofe2019 perexChce to motiváciu, odhodlanie a výdrž. Vystúpenie z komfortnej zóny si účastníci projektu DofE vyskúšali v júni 2019 na vlastnej koži, keď s takmer 15 kilovým ruksakom, v ktorom mali zbalené to najnutnejšie na prežitie, šliapali 5-7 hodín denne po lesoch Malých Karpát. Nebolo to len bezduché kráčanie, každý z tímov mal svoj vlastný cieľ: entomologický, botanický alebo historický prieskum, či obnova a rekonštrukcia hradu. Nájsť pramene pitnej vody, založiť oheň a tábor po celodennom dobrodružstve je len čerešnička na torte. Podľa úrovne náročnosti prežili účastníci dva alebo tri dni bez prístupu k moderným technológiám a peniazom, aby si so sebou mohli odniesť nenahraditeľné dojmy a zážitky. Ak si myslíš, že na to máš, prihlás sa aj ty budúci školský rok do projektu DofE!

SOČ

chlapci perexDňa 4. marca 2019 o 9:00 sa v aule nášho gymnázia konalo školské kolo 41. ročníka Stredoškolskej odbornej činnosti (SOČ). Táto súťaž spočívala vo vypracovaní vlastnej odbornej práce na jednu z predvolených vedných odborov (17), a to formou vypracovania riešenia problému alebo úlohy, návrhom technického zariadenia, či funkčného modelu, alebo návrhom učebnej pomôcky s didaktickým využitím. Po vypracovaní práce nasledovala jej vlastná obhajoba vo forme prezentácie a diskusie na zvolenú problematiku. Z mnohých záujemcov sa napokon podarilo prácu dokončiť 5 študentom: Timotej Černák VII.OG, Ondrej Chatrnuch II.B, Tomáš Jakuš II.B, Timotej Kopáč II.B a Juraj Volešíni II.B.

Po prezentácii sa hodnotiaca komisia jednotne zhodla na posunutí všetkých prác do krajského kola, ktoré sa konalo 27. marca 2019 na Strednej priemyselnej škole strojníckej a elektrotechnickej v Nitre. V nespočetnej a kvalitnej konkurencii sa podarilo Tomášovi Jakušovi získať 3. miesto, za jeho Využitie paradoxov vo vyučovacom procese.
Súťažiacim gratulujeme za úspešnú reprezentáciu a prajeme veľa úspechov v ďalšom bádaní.
Pozrite si niekoľko fotografií vo Fotogalérii

Project CONVOY 77 na seminári z dejepisu

convoy perexNaše gymnázium je zapojené do výskumného projektu francúzskej vlády Convoy 77, ktorý skúma identitu a históriu židovských obyvateľov, ktorí boli deportovaní posledným vypraveným konvojom z Francúzska do koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau a tam zahynuli.
Výskumný tím nášho gymnázia tvoria 25 žiaci seminára z dejepisu v 3. ročníku pod vedením riaditeľa školy PhDr. Martina Chudíka. Cieľom je objasnenie identity a spracovanie životopisu židovského obyvateľa z Nitry, ktorý bol tiež obeťou spomenutého transportu Convoy 77.


Zatiaľ sme absolvovali aktivity v spolupráci s Múzeom holokaustu v Seredi, ktoré nás podporuje a pomáha nám pri našom výskume:

 • Návšteva Múzea holokaustu v Seredi a prednáška o detských obetiach holokaustu a o technike výskumu obetí holokaustu (p. Matej Beránek)
 • Prednáška Poľského inštitútu na tému Auschwitz-Birkenau v Múzeu holokaustu v Seredi
 • Diskusia v Múzeu holokaustu v Seredi s p. profesorom Jurajom Sternom o holokauste a prednáška o protižidovskej propagande v Slovenskom štáte.
  Pozrite si niekoľko fotografií vo fotogalérii

Nasledujúce aktivity:
Výskum zameraný na židovských obyvateľov Nitry pred 2. svetovou vojnou v štátnom oblastnom archíve v Nitre

41. ročník súťaže SOČ - školské kolo

Gymnázium, Párovská 1, Nitra pozýva:

 • študentov, ktorí majú seriózny záujem o zapojenie sa v budúcnosti do súťaže Stredoškolskej odbornej činnosti (SOČ), aby sa zúčastnili školského kola ako obecenstvo.
 • Dátum: 4. marec 2019
 • Miesto: Aula Gymnázia, Párovská 1
 • Len seriózny záujem!
 • Je potrebné zahlásiť svoju účasť vopred (do 22. februára 2019) u Mgr. Kopčekovej (kabinet 430), aby sa predišlo neželaným rušivým vplyvom a neoprávnenému uvoľňovaniu sa z vyučovania.
 • Máte jedinečnú šancu vidieť čo vás čaká v praxi :-)

Súťažiaci:
Timotej Černák (VII.OG) - Politické prípravy a hospodárske zabezpečenie SNP (História, filozofia, právne vedy)
Ondrej Chatrnuch (II.B) - Diskriminácia a znevýhodňovanie v histórii ľudstva (Pedagogika, psychológia, sociológia)
Tomáš Jakuš (II.B) - Paradoxy (Matematika, fyzika)
Timotej Kopáč (II.B) - Pulser Surge (PC hra) (Informatika)
Juraj Volešíni (II.B) - Vplyv sedavého zamestnania na ľudské telo (Zdravotníctvo, farmakológia)

Harmonogram:
8:30 - 9:00 - príprava súťažiacich
9:00 - 9:20 - Timotej Černák
9:25 - 9:45 - Ondrej Chatrnuch
9:50 - 10:10 - Tomáš Jakuš
10:10 - 10:30 - prestávka
10:30 - 10:50 - Timotej Kopáč
11:10 - 11:30 - Juraj Volešíni
11:30 - 11:50 - porada, hodnotenie prác
11:55 - záverečné vyhodnotenie

Zloženie hodnotiacej komisie: PhDr. Chudík, Mgr. Kopčeková, Mgr. Magdinová, Mgr. Máteová, Mgr. Nagy

DofE - odovzdávanie cien

Dňa 9. októbra 2018 sme sa zúčastnili odovzdávania cien programu Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu (DofE) v Bratislave.
Za účasti veľvyslanca Spojeného kráľovstva na Slovensku, pána Andrewa Gartha sme si prebrali bronzové ceny. Okrem toho sa tam stretlo veľa popredných manažérov a riaditeľov firiem pôsobiacich na Slovensku, ktorí sa s nami podelili o svoje inšpiratívne príbehy a celý deň nám tak spríjemnili.
Týždeň pred odovzdávaním sme záujemcom a nádejným účastníkom programu prezentovali zážitky z našej expedície, výsledok nášho cieľu a taktiež krátke video. Dúfame, že sme ich zaujali a na budúcom odovzdávaní si medaily prevezmú i oni.

Martina Michaleová, Michaela Nemešová, Pavlína Ružicková, Emma Sommerová, Lucia Šmotláková
dofe2018 02dofe2018 02

Expedícia DofE

štartV dňoch 25. a 26. júna 2018 žiačky Lucia Šmotláková, Pavlína Ružičková, Emma Sommerová, Martina Michaleová a Michaela Nemešová absolvovali cvičnú expedíciu projektu DofE Pezinok - Veľká homoľa - Piesok, Zochova chata a Čermák, kde aj prespali v stanoch a vrátili sa do Nitry. Prezentáciu z expedície si môžete pozrieť TU

Strana 1 z 3