Ďalšie projekty

ENVIROaktivity 2023/24

enviroaktivityAj v uplynulom školskom roku sme environmentálnymi aktivitami:

  • pomáhali výrazne redukovať množstvo komunálneho odpadu, ktorý sa ukladá na skládky,
  • prispievali k čistejšiemu životnému prostrediu,
  • umožňovali opätovné využitie odpadov recykláciou,
  • šetrili surovinové zdroje,
  • prispievali k poklesu nákladov na zber a likvidáciu komunálneho odpadu,
  • zabezpečovali materiálové zhodnotenie odpadu.

Za spoluprácu všetkým ďakuje Mgr. Anna Adamíková, koordinátorka environmentálnej výchovy.

Prečítajte si viac o ENVIROaktivitách v školskom roku 2023/2024

Úspech v projekte KEPS

Dňa 25. júna 2024 bol ukončený prvý ročník projektu Klasická ekonómia pre stredoškolákov (KEPS), ktorý bol organizovaný Konzervatívnym inštitútom M. R. Štefánika. Tento program poskytol študentom jedinečnú príležitosť získať nové vedomosti a praktické zručnosti z oblasti ekonómie, čím im otvoril nové perspektívy a možnosti v ich budúcom štúdiu a kariére.

Na kurz KEPS 2023/2024 sa prihlásilo 53 študentov zo siedmich stredných škôl v Nitrianskom kraji. Z nich 40 získalo certifikáty za jeho absolvovanie, pričom traja z nich získali aj diplomy a ceny za najlepšie eseje. K najlepším patria aj naši už absolventi Matúš Šintál a Dávid Svetlanský, ktorí sa umiestnili na 1. a 3. mieste.
Srdečne blahoželáme!
(Viac fotografií TU)

keps1 keps1
Ďakujeme tímu KEPS, menovite Petrovi Gondovi a Lukášovi Čelinákovi, za organizačné zabezpečenie, skvelú prácu a množstvo poznatkov a zručností, ktoré vďaka projektu naši študenti získali.
Tešíme sa na ďalšiu spoluprácu.
PhDr. Mária Krištofičinová

Celoštátne kolo SOČ

V dňoch 24. - 26. apríla 2024 sa pod záštitou MŠVVaM SR, ŠIOV, SOŠ Veterinárna NR a SPU NR konal v Nitre 46. ročník celoštátnej prehliadky SOČ, na ktorom v sedemnástich vedeckých odboroch obhajovali svoje práce najlepší súťažiaci zo všetkých krajov.

V odbore 04 Biológia Damian Duchovič z III.B triedy úspešne obhájil prácu na tému Zlepšenie produkcie embryí v laboratórnych podmienkach a získal krásne piate miesto. Katedra zoológie a antropológie Fakulta prírodných vied a informatiky Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre zároveň udelila Damianovi Duchovičovi špeciálnu cenu za odbornú prácu.

V odbore 17 Pedagogika, psychológia, sociológia Oliver Petrovič zo IV.C triedy úspešne obhájil svoju prácu na tému Efekty spánku a športu na zdravie stredoškolákov a získal šieste miesto.

Našim mladým odborníkom blahoželáme a ďakujeme za reprezentáciu školy! Fotogaléria

soc soc soc soc soc

ENVIROaktivity 2022/23

Dňa 12. septembra 2022 sa na škole začali diať dlho očakávané zmeny. Na chodbách pribudli zberné nádoby na separovaný odpad. Začali sme triediť. Papier sem, do modrého,plasty tam, do žltého... A potom, šup s vytriedeným odpadom do rovnako sfarbených kontajnerov umiestnených pri škole! Ďakujeme sponzorom, manželom Bielikovým a firme FEREX za vnútorné nádoby a manažérke firmy GRANVIA Operation, p. Makalovej za vonkajšie veľkoobjemové kontajnery. Vďaka triedeniu odpadu už aj my v škole:

•          pomáhame výrazne redukovať množstvo komunálneho odpadu, ktorý sa ukladá na skládky,

•          prispievame k čistejšiemu životnému prostrediu,

•          umožňujeme opätovné využitie odpadov recykláciou,

•          šetríme surovinové zdroje,

•          prispievame k poklesu nákladov na zber a likvidáciu komunálneho odpadu,

•          zabezpečujeme materiálové zhodnotenie odpadu.

Za spoluprácu ďakuje Mgr. Anna Adamíková, koordinátorka environmentálnej výchovy.

Prečítajte si viac o ENVIROaktivitách v školskom roku 2022/2023

Stránka o SWAPe

Milí priatelia,
pozrite si stránku o SWAPe, ktorú vytvorili študenti zapojení do DofE :-)

strankaoswape

SOČ

chlapci perexDňa 4. marca 2019 o 9:00 sa v aule nášho gymnázia konalo školské kolo 41. ročníka Stredoškolskej odbornej činnosti (SOČ). Táto súťaž spočívala vo vypracovaní vlastnej odbornej práce na jednu z predvolených vedných odborov (17), a to formou vypracovania riešenia problému alebo úlohy, návrhom technického zariadenia, či funkčného modelu, alebo návrhom učebnej pomôcky s didaktickým využitím. Po vypracovaní práce nasledovala jej vlastná obhajoba vo forme prezentácie a diskusie na zvolenú problematiku. Z mnohých záujemcov sa napokon podarilo prácu dokončiť 5 študentom: Timotej Černák VII.OG, Ondrej Chatrnuch II.B, Tomáš Jakuš II.B, Timotej Kopáč II.B a Juraj Volešíni II.B.

Po prezentácii sa hodnotiaca komisia jednotne zhodla na posunutí všetkých prác do krajského kola, ktoré sa konalo 27. marca 2019 na Strednej priemyselnej škole strojníckej a elektrotechnickej v Nitre. V nespočetnej a kvalitnej konkurencii sa podarilo Tomášovi Jakušovi získať 3. miesto, za jeho Využitie paradoxov vo vyučovacom procese.
Súťažiacim gratulujeme za úspešnú reprezentáciu a prajeme veľa úspechov v ďalšom bádaní.
Pozrite si niekoľko fotografií vo Fotogalérii

Project CONVOY 77 na seminári z dejepisu

convoy perexNaše gymnázium je zapojené do výskumného projektu francúzskej vlády Convoy 77, ktorý skúma identitu a históriu židovských obyvateľov, ktorí boli deportovaní posledným vypraveným konvojom z Francúzska do koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau a tam zahynuli.
Výskumný tím nášho gymnázia tvoria 25 žiaci seminára z dejepisu v 3. ročníku pod vedením riaditeľa školy PhDr. Martina Chudíka. Cieľom je objasnenie identity a spracovanie životopisu židovského obyvateľa z Nitry, ktorý bol tiež obeťou spomenutého transportu Convoy 77.


Zatiaľ sme absolvovali aktivity v spolupráci s Múzeom holokaustu v Seredi, ktoré nás podporuje a pomáha nám pri našom výskume:

  • Návšteva Múzea holokaustu v Seredi a prednáška o detských obetiach holokaustu a o technike výskumu obetí holokaustu (p. Matej Beránek)
  • Prednáška Poľského inštitútu na tému Auschwitz-Birkenau v Múzeu holokaustu v Seredi
  • Diskusia v Múzeu holokaustu v Seredi s p. profesorom Jurajom Sternom o holokauste a prednáška o protižidovskej propagande v Slovenskom štáte.
    Pozrite si niekoľko fotografií vo fotogalérii

Nasledujúce aktivity:
Výskum zameraný na židovských obyvateľov Nitry pred 2. svetovou vojnou v štátnom oblastnom archíve v Nitre

41. ročník súťaže SOČ - školské kolo

Gymnázium, Párovská 1, Nitra pozýva:

  • študentov, ktorí majú seriózny záujem o zapojenie sa v budúcnosti do súťaže Stredoškolskej odbornej činnosti (SOČ), aby sa zúčastnili školského kola ako obecenstvo.
  • Dátum: 4. marec 2019
  • Miesto: Aula Gymnázia, Párovská 1
  • Len seriózny záujem!
  • Je potrebné zahlásiť svoju účasť vopred (do 22. februára 2019) u Mgr. Kopčekovej (kabinet 430), aby sa predišlo neželaným rušivým vplyvom a neoprávnenému uvoľňovaniu sa z vyučovania.
  • Máte jedinečnú šancu vidieť čo vás čaká v praxi :-)

Súťažiaci:
Timotej Černák (VII.OG) - Politické prípravy a hospodárske zabezpečenie SNP (História, filozofia, právne vedy)
Ondrej Chatrnuch (II.B) - Diskriminácia a znevýhodňovanie v histórii ľudstva (Pedagogika, psychológia, sociológia)
Tomáš Jakuš (II.B) - Paradoxy (Matematika, fyzika)
Timotej Kopáč (II.B) - Pulser Surge (PC hra) (Informatika)
Juraj Volešíni (II.B) - Vplyv sedavého zamestnania na ľudské telo (Zdravotníctvo, farmakológia)

Harmonogram:
8:30 - 9:00 - príprava súťažiacich
9:00 - 9:20 - Timotej Černák
9:25 - 9:45 - Ondrej Chatrnuch
9:50 - 10:10 - Tomáš Jakuš
10:10 - 10:30 - prestávka
10:30 - 10:50 - Timotej Kopáč
11:10 - 11:30 - Juraj Volešíni
11:30 - 11:50 - porada, hodnotenie prác
11:55 - záverečné vyhodnotenie

Zloženie hodnotiacej komisie: PhDr. Chudík, Mgr. Kopčeková, Mgr. Magdinová, Mgr. Máteová, Mgr. Nagy

Enviroprojekt 2017 - "Rôzne tváre biodiverzity" - záverečná koferencia

enviroprojekt2017 logoEnviroprojekt 2017Dňa 30. novembra 2017 sa konala záverečná konferencia k projektu Enviroprojekt - "Rôzne tváre biodiverzity", ktorého autormi a realizátormi boli žiaci IV.E bilingválnej sekcie Ramóna y Cajala v spolupráci s pedagogickou konzultantkou RNDr. Zuzanou Chovanovou.
Pozrite si celý priebeh projektu na fotografiách.

Enviroprojekt 2017 - "Rôzne tváre biodiverzity"

V rámci enviroprojektu 2017: „Rôzne tváre biodiverzity“ sa žiaci IV.E triedy zúčastnili nasledovných aktivít:

23. október 2017 – prednáška s poľovníkmi Marekom Božíkom a Marekom Solčanským o poľovníctve a význame poľovníctva pre zachovanie biodiverzity.
enviroprojekt2017 logo0201

24. október 2017 – prednáška s Mgr. Imrichom Jakabom PhD. z UKF o úrovniach biodiverzity a význame biodiverzity v ekosystémoch.
02 02

 25. október 2017 – prednáška s Mgr. Jaroslavom Košťálom, PhD. zo Správy CHKO, ktorý žiakom viac priblížil rastlinstvo CHKO Ponitrie.
02 02

6. november 2017 – prednáška a workshopy o biodiverzite s Ing. Katarínou Dávidovou, Ing. Lukášom Potockým a Ing. Emíliou Budinskou zo závodu Lesy Slovenskej republiky, š.p. odštepný závod Žarnovica.
02 02 02 02