DofE

Denis Nosák (VI.OG) - strieborné dobrovoľníctvo DofE

dofe nosakCieľ aktivity:

- Mojím tohtoročným strieborným cieľom dobrovoľníctva je vytvorenie facebookovej platformy, pomocou ktorej riešim problém s nedostatkom historického vedomia u ľudí. Robím to tak, že každý týždeň pravidelne publikujem krátky, pútavý a hlavne obrázkami preplnený článok, kde sa venujem zaujímavostiam, stručnej histórii či povestiam menej známych krás Slovenska.

- Takýmto spôsobom prispievam k zlepšeniu zanedbaného vedomia o tzv. "zabudnutých či menej známych miestach" ako som uviedol vyššie.

- I keď má stránka zatiaľ len nepatrný, dvojciferný počet čitateľov, pevne verím, že postupne sa rozrastie do väčších rozmerov, čo však ukáže len čas. Preto Vás tiež srdečne pozývam k jej navštíveniu a obohateniu povedomia informáciami napríklad o Šurianskom hrade, Komjatickej protitureckej pevnosti či Mariánskej Čeľadi, o ktorých už sú publikované drobné články.
 

Slávnostné odovzdávanie cien DofE 2023

dofeDňa 26. septembra 2023 o 14:00 nastala dôležitá chvíľa pre všetkých (nielen) párovských Dofákov, ktorí minulý školský rok úspešne ukončili svoje aktivity na bronzovej a striebornej úrovni. Splnili tak podmienky získania ceny vojvodu z Edinburghu a počas slávnostnej ceremónie v Bratislave si ju s hrdosťou prevzali.
Gratulujeme a želáme veľa ďalších úspechov a zdolaných výziev (a ak sa rozhodnete) aj pri plnení aktivít ďalšej úrovne!

Ak chcete rozšíriť rady ocenených, preštudujte si podmienky programu na www.dofe.sk a informujte sa o možnosti prihlásenia sa u niektorého z vedúcich na škole.

Kurz prvej pomoci pre účastníkov DofE

prvapomocDňa 10. mája 2023 sa v aule školy spojili účastníci programu DofE a naši mladí záchranári. Stretnutie sa nieslo v znamení vrcholiacich príprav na expedíciu. Pod vedením Mateja Bystrického "dofáci" stavali stan, učili sa založiť oheň, s p. profesorom Hudecom riešili rôzne situácie, ktoré by ich nepripravených mohli v teréne prekvapiť, zaskočiť. Zdravotná príprava a techniky správneho a účinného poskytnutia prvej pomoci v prípade potreby boli v réžii záchranárov. Zvládli to výborne, na vysokej úrovni. Ďakujeme! A hoci dúfame, že nič z videného a počutého "dofáci" nebudú potrebovať, ale predsa, keby náhodou, určite si vďaka získaným vedomostiam i zručnostiam poradia. Očakávaná expedícia je pred dverami, už len popriať všetkým veľa šťastia, zrelých rozhodnutí, odvahy, pozitívnej energie a veľa krásnych a plnohodnotných zážitkov.
Pozrite si niekoľko fotografií vo fotogalérii

Odovzdávanie cien DofE

dofe0Dňa 7. októbra 2021 sa naši úspešní absolventi Ceny vojvodu z Edinburghu zúčastnili slávnostnej ceremónie a odovzdávania cien na Krajskom úrade v Nitre. Naši Dofáci si prevzali diplomy a odznaky z dvoch úrovní, z bronzovej štyria študenti našej školy (Andrea Gábrišová, Marek Garláty, Eunika Bebjaková - všetci VII.OG, Jakub Uher (VI.OG)) a zo striebornej traja (Lenka Bezáková (VII.OG), Adam Sabela, Gabriel Juhász - minuloroční maturanti). Tretiu, zlatú úroveň, sa nám tento rok nepodarilo získať, ale už teraz na nej pracujú niektorí šikovní žiaci. Taktiež máme prvý rok na škole aj dvoch DofE ambasádorov, Jakuba Uhera a Lenku Bezákovú, s ktorými robili zástupcovia Národnej kancelárie pri tejto príležitosti rozhovor. Veríme, že budúci rok sa zúčastníme ceremónie v Bratislave, ktorá sa tento rok bohužiaľ nemohla uskutočniť.
DofE sa našej škole pomaly rozrastá vďaka pribúdajúcim absolventom, ale hlavne viacerým vedúcim, vďaka ktorým môžeme prijať čoraz viac záujemcov.
Ďakujeme Národnej Kancelárii DofE za zorganizovanie mobilného odovzdávanie cien a prajeme novým Dofákom veľa úspechov a odhodlania.

Dobrodružná expedícia DofE

dofeTohtoročná turistika Tribečom testovala trpezlivosť takmer troch tuctov tunajších teenagerov.  

Ten týždeň trvali takmer tropické teploty. Tímy turistov teda teperili Tribečom takmer tonu tekutín. Tesné turistické topánky tlačili, traky tiež, trapézy trpeli. Taktickým tempom tímy tromfli terén turistickej trasy, takže trebalo tábor. Teplo táboráka trhalo tmu, tiene tancovali, teenagerov to tešilo.

Teraz vážne. Od 16. júna do 18. júna 2021 gymnazisti zapojení do projektu DofE absolvovali dobrodružnú expedíciu na svahoch Tribeča. Stany, spacáky, litre vody, jedlo a oblečenie na tri dni. Takmer 20-kilové vaky a páliace slnko otestovali odhodlanie a silu vôle nielen študentov, ale aj nás, vedúcich. Rozpálený asfalt v Soľčanoch a zastávka Fatamorgána. Výstup na nenávidený Medvedí vrch vynahradila až ľadová voda z Pustovníkovej studničky (odporúča 8 z 10 miestnych žubrienok). Na večeru vifonky a špekačky, z jednej strany surové a z druhej spálené na uhoľ, presne, ako to má byť. Ďalší deň hore-dole po hrebeni až na Javorový vrch, tábor pri diviačom bahnisku a v noci strašidelné zvuky a svietiace oči.. Líšky a srnky, alebo diviaky a medvede? Kto nezažil, neocení, kto prežil, nezabudne.     

Trpíme teraz traumou, trúchlime? Treba terapeuta, testamenty? To tak! Tvrdíme: tunajším teenagerom treba trofeje!

Autor: Tomáš Hudec

Odovzdávanie cien DofE

LOGO Miestne centrum S hrdosťou poskytujemeDňa 10. septembra 2019 si naši 11 žiaci prebrali medaily za svoje aktivity v programe DofE (Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu). Slávnostné odovzdávanie sa odohralo v priestoroch Starej tržnice v Bratislave. Po príhovore pani prezidentky Slovenskej republiky Zuzany Čaputovej sa v mene všetkých ocenených slovenských študentov prihovorila naša študentka Pavlína Ružičková zo IV.B, ktorej príbeh pomoci zahraničným študentom najviac oslovil médiá. Vo svojom príhovore zdôraznila, že Slováci by sa mali viac usmievať a svojím úprimným príhovorom a z perspektívy mladej Slovenky so správnymi názormi si získala aj pani prezidentku. Bolo to vidieť na jej súhlasnom a spokojnom úsmeve :-)

Za naše gymnázium si študenti prevzali 3 strieborné a 8 bronzových medailí. Strieborné medaily si prevzali žiačky Pavlína Ružičková zo IV.B, Svetlana Rampašeková a Hana Kluvancová z VIII.OG. Odovzdávala im ich hokejová hviezda Michal Handzuš.

Všetkým medailistom, ich mentorom a vedúcim expedícií blahoželám a nezabudnite sa viac usmievať :-)

Martin Chudík

Pozrite si niekoľko fotografií vo fotogalérii (ešte ďalšie pribudnú :-)

Expedícia DofE 2019

dofe2019 perexChce to motiváciu, odhodlanie a výdrž. Vystúpenie z komfortnej zóny si účastníci projektu DofE vyskúšali v júni 2019 na vlastnej koži, keď s takmer 15 kilovým ruksakom, v ktorom mali zbalené to najnutnejšie na prežitie, šliapali 5-7 hodín denne po lesoch Malých Karpát. Nebolo to len bezduché kráčanie, každý z tímov mal svoj vlastný cieľ: entomologický, botanický alebo historický prieskum, či obnova a rekonštrukcia hradu. Nájsť pramene pitnej vody, založiť oheň a tábor po celodennom dobrodružstve je len čerešnička na torte. Podľa úrovne náročnosti prežili účastníci dva alebo tri dni bez prístupu k moderným technológiám a peniazom, aby si so sebou mohli odniesť nenahraditeľné dojmy a zážitky. Ak si myslíš, že na to máš, prihlás sa aj ty budúci školský rok do projektu DofE!

DofE - odovzdávanie cien

Dňa 9. októbra 2018 sme sa zúčastnili odovzdávania cien programu Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu (DofE) v Bratislave.
Za účasti veľvyslanca Spojeného kráľovstva na Slovensku, pána Andrewa Gartha sme si prebrali bronzové ceny. Okrem toho sa tam stretlo veľa popredných manažérov a riaditeľov firiem pôsobiacich na Slovensku, ktorí sa s nami podelili o svoje inšpiratívne príbehy a celý deň nám tak spríjemnili.
Týždeň pred odovzdávaním sme záujemcom a nádejným účastníkom programu prezentovali zážitky z našej expedície, výsledok nášho cieľu a taktiež krátke video. Dúfame, že sme ich zaujali a na budúcom odovzdávaní si medaily prevezmú i oni.

Martina Michaleová, Michaela Nemešová, Pavlína Ružicková, Emma Sommerová, Lucia Šmotláková
dofe2018 02dofe2018 02

Expedícia DofE

štartV dňoch 25. a 26. júna 2018 žiačky Lucia Šmotláková, Pavlína Ružičková, Emma Sommerová, Martina Michaleová a Michaela Nemešová absolvovali cvičnú expedíciu projektu DofE Pezinok - Veľká homoľa - Piesok, Zochova chata a Čermák, kde aj prespali v stanoch a vrátili sa do Nitry. Prezentáciu z expedície si môžete pozrieť TU

Dobrodružná expedícia v rámci DofE

dofe1V rámci programu Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu (DofE) študenti Emma Buchová (III.D), Martin Petrovič (III.D), Michaela Nemešová (III.E), Martina Michaleová (III.E) a Jarmila Šimková (VII.OG) zorganizovali v dňoch 1. a 2. júna 2017 cvičnú dobrodružnú expedíciu v Malých Karpatoch.
Fotky z expedície si môžete pozrieť tu