Družba

Návšteva z Báčskeho Petrovca

petrovectu2024V dňoch 18. - 21. apríla 2024 navštívili žiaci Gymnázia Jána Kollára z Báčskeho Petrovca naše gymnázium a mesto Nitru.
V Nitre privítali priateľov zo Srbska naši žiaci spolu so svojimi rodičmi, pretože žiaci boli ubytovaní v rodinách. Tak mohli lepšie spoznať nielen svojich nových priateľov, ale aj bežný život v ich rodinách.
Druhý deň začal pracovne. Žiaci sa zúčastnili hospitácií na dvoch vyučovacích hodinách. V tento deň bol ešte naplánovaný výlet do hlavného mesta Slovenska do Bratislavy. Spoločne sme navštívili Bratislavský hrad, historické centrum s kultúrnymi pamiatkami , ako aj nákupné centrum Eurovea.
V sobotu viedla cesta do Viedne. Bol to ďalší deň plný dojmov pri prehliadke mesta, ale aj napríklad návšteva Kultúrno-historického múzea na námestí Márie Terézie. V nedeľu v popoludňajších hodinách sme sa rozlúčili s našimi priateľmi a opäť sme mohli skonštatovať, že návšteva našich priateľov bola veľmi milá a  úprimná.
Tešíme sa na naše ďalšie stretnutia v Petrovci alebo opäť v Nitre :)
Pozrite si niekoľko fotografií

Návšteva našej družobnej školy zo Sevilly a výmenný pobyt s Málagou cez Erasmus+

druzba spjV dňoch 10. - 27. marca 2024 nás prišla navštíviť naša družobná škola zo Sevilly a taktiež aj škola z Málagy, ktorá nás oslovila v rámci projektu Erasmus+. Bolo to milé stretnutie a veríme, že španielski študenti a profesori zažili na našom prekrásnom Slovensku perfektný týždeň plný nezabudnuteľných zážitkov.

Žiaci bývali ako zvyčajne v slovenských rodinách. Vzhľadom na krátky čas, ktorý tu naše družobné školy strávili, absolvovali prehliadku Bratislavy, Nitry, Bojnického zámku a taktiež aj prehliadku historickej Viedne, ktorá láka turistov z celého sveta.

Okrem spoznávania historických a pre turistov atraktívnych miest sme si pre nich pripravili aj turistiku na Zobor, po ktorej sa v aule školy konala veľkolepá „fiesta“, na ktorej mali španielski žiaci možnosť ochutnať tradičné slovenské jedlá, či koláče.

Tešíme sa na naše najbližšie stretnutie s našimi družobnými školami, ktoré sa uskutoční už v máji v Španielsku. Naši študenti z I.E sa už nesmierne tešia :)

Na skvelej organizácií sa podieľali naši učitelia: pani učiteľky Bakalová, Domankušová, Macaiová, Vašková, lektori Alba, Laura a Fernando, páni učitelia Melich a Könyveš.

Fotogaléria

Družobný pobyt v Báčskom Petrovci 2023

petrovec2023mytamV dňoch 5. - 8. októbra 2023 sa zúčastnili naši žiaci, spolu s učiteľmi, pobytu na družobnej škole na Gymnáziu Jána Kollára v Báčskom Petrovci v Srbsku.

Je to už 23 rokov, keď sa naše dve gymnáziá pravidelne navštevujú dvakrát do roka. Na jeseň vycestuje vždy naša škola do Srbska a na jar prídu naši priatelia k nám. Aj túto jeseň sme prežili krásne dni v tomto milom meste. Pripravili nám pekný program. Navštívili sme dve mestá Nový Sad a hlavné mesto Srbska Belehrad. Spolu s nami sa odviezli tiež niektorí učitelia aj žiaci z našej družobnej školy. Tak sme mohli tráviť celé popoludnie spolu. Navštívili sme Petrovaradinskú pevnosť v Novom Sade a tiež v Belehrade pevnosť Kalemegdan. Všetkým nám sa páčila aj návšteva Múzea ilúzií. V hlavnom meste sme si pozreli nádherný Chrám svätého Sávu a pamätník bývalého juhoslovanského prezidenta Josipa Broza Tita.

Našich priateľov očakávame v jarnom období zase u nás na Slovensku. Tešíme sa na ich návštevu :-)

Exkurzia Garmisch – Partenkirchen 2023

garmisch2023V dňoch 24. – 28. septembra 2023 sa zúčastnili žiaci nemeckých skupín zo IV.OG a V.OG spolu s vyučujúcimi nemeckého jazyka p.prof. Cehuľovou a p.prof. Šintálovou poznávacej exkurzie v spolkovej republike Bavorsko. Žiaci mali možnosť v deň príchodu zažiť krásu úžľabiny Partnachklamm, ktorú dotvárali jaskynné priechody, vodopád a šumivá atmosféra vody navôkol.

Druhý deň žiaci navštívili jeden zo zámkov Ludwiga II. Bavorského Linderhof, kde si spoločne za krásneho slnečného počasia urobili fotospomienky v jeho kvitnúcich záhradách s fontánami. Ešte pred večerou dobre padla zábava na letnej bobovej dráhe.

Návšteva hlavného mesta Bavorska – Mníchova. Žiaci navštívili múzeum automobilového závodu BMW, vyviezli sa hore na olympijskú vežu, odkiaľ mali krásny výhľad na mesto Mníchov a zažili úžasnú mestskú atmosféru Oktoberfestu.

Posledný deň patril turistike. Naši Párovčania zdolali (pomocou lanovky) jeden z najvyšších štítov nemeckých Álp – Karwendel (2749 m.n m.). Odtiaľ bol krásny výhľad na rakúske a nemecké Alpy. Následne prišiel oddych v malebnom mestečku Mittenwald.

Všetkých zaujala úžľabina Geisterklamm s novonavrhnutým rematickým chodníkom. Návštevníci všetkých vekových kategórií prechádzajú roklinou na štyroch rôznych okruhoch a objavujú ju hravou formou.

Poznávací zájazd bol veľmi zaujímavý, plný krásnych zážitkov, na ktoré žiaci určite nezabudnú :-)
Pozrite si niekoľko fotografií z exkurzie.

Návšteva našej družobnej školy z Báčskeho Petrovca

petrovec2023V dňoch 20. - 23. apríla 2023 prišli naši priatelia (21 žiakov a 8 učiteľov) z Gymnázia Jána Kollára v Báčskom Petrovci. Bolo to opäť veľmi milé stretnutie. Žiaci bývali ako zvyčajne v rodinách a učitelia boli ubytovaní v hoteli. Vzhľadom na krátky čas sme nemohli veľa naplánovať, ale napriek tomu sme absolvovali návštevu Bratislavy a Viedne. V piatok sa žiaci z Petrovca zúčastnili vyučovacích hodín na našom gymnáziu. V nedeľu po obede sme sa s našimi priateľmi rozlúčili. Tešíme sa na naše najbližšie stretnutie na jeseň s našou družobnou školou v Báčskom Petrovci v Srbsku. Ďakujeme za návštevu :-)
Pozrite si niekoľko fotografií vo fotogalérii