Družba

Návšteva družobného gymnázia v Srbsku

srbsko perexV dňoch 17. - 20. októbra 2019 sa vybraní žiaci z nášho gymnázia zúčastnili výmenného pobytu so žiakmi Gymnázia Jána Kollára v Bačskom Petrovci. Žiaci boli ubytovaní v rodinách. Program bol veľmi pestrý. V piatok sa zúčastnili prvých vyučovacích hodín, prezreli si priestory školy – Pamätnú miestnosť k 100. výročiu založenia gymnázia. V popoludňajších hodinách navštívili hlavné mesto Vojvodiny Nový Sad, v ktorom si prezreli Petrovaradinsku pevnosť a centrum mesta. V sobotu vycestovali do hlavného mesta Srbska do Belehradu. Najprv sa zastavili na televíznej vyhliadke Avala, odkiaľ bol krásny výhľad do blízkeho okolia. Po nenáročnej turistike žiakom dobre padol spoločný obed v reštaurácii. Posilnení obedom si prezreli centrum mesta, pešiu zónu a pevnosť Kalemegdan. Posledný deň pobytu strávili v rodinách a v popoludňajších hodinách sa rozlúčili s priateľmi a vyrazili na cestu domov. Ako každý rok aj v tomto roku žiaci nadviazali nové priateľstvá a vrátili sa s peknými zážitkami domov.

Nitra - New York - Naperville - Nitra (25.9. – 7.10.2019)

Po dvoch rokoch intenzívnej prípravy, 25.9.2019 nastal deň D a skupina tridsiatichsiedmich párovčanov v zložení pán riaditeľ, traja učitelia a tridsaťtri študentov, začala písať druhú kapitolu zaoceánskeho partnerstva. Hlavným cieľom bolo upevniť vzťahy s americkými rovesníkmi, no kto by odolal možnosti navštíviť najväčšie mesto USA?

NEW YORK

phantomOd mesta známeho mnohými prívlastkami sme mali veľké očakávania. Byť na miestach, ktoré vidieť v toľkých filmoch sa predsa nepodarí každý deň. Niektoré z nich (napr. Sochu slobody) sme videli len z diaľky počas plavby po riekach East River a Hudson okolo celého ostrova Manhattan, iné neušli podrobnejšej prehliadke – múzeum INTREPID, Prírodovedné múzeum, pamätník 9/11, katedrála sv. Patrika, Brooklyn Bridge.... Nefalšovaný multikultúrny život sme videli počas prechádzky rôznymi časťami Manhattanu – Chinatown, Little Italy, Harlem, Roosevelt Island, Wall Street ... A nesklamal ani večerný Times Square či vynikajúce predstavenie Fantóm opery v Majestic Music Theater na Broadway. S New Yorkom sme sa rozlúčili výhľadom na nočné, nikdy nespiace mesto, zo strechy známeho Rockefeller Center a nedeľným dopoludním v Central parku s neodmysliteľným hot dogom s kečupom.

NAPERVILLE

rozluckaPo srdečnom uvítaní v priestoroch školy nastal čas spoznať ozajstný (nielen ten turistický) americký život. Ubytovanie v rodinách dávalo priestor na nakuknutie pod pokrievku každodenných radostí a starostí rodinného života. Účasť na vyučovaní a tiež popoludňajších aktivitách, zase spoznať ten školský. Avšak našiel sa aj čas na návštevu skanzenu a historického centra Naperville, známeho neďalekého veľkomesta Chicago a aj kúsok prírodných krás národného parku Starved Rock. Keďže sa naša návšteva konala počas, pre americkú školu špeciálneho „Homecoming“ týždňa, zažili sme aj pravý „school spirit“. Každý deň bol pripravený špeciálny program - tanečná súťaž, športová olympiáda, pyžamový deň... Vyvrcholením bol posledný domáci zápas školského družstva amerického futbalu (naši zvíťazili!) a večerný „Homecoming Dance“, ktorý bol zároveň oficiálnou rozlúčkou s novými priateľmi.  

Po dlhom spiatočnom lete sme sa 7.10.2019 síce unavení, ale plní emócií a zážitkov na celý život vrátili domov, do Nitry.
Pozrite si naše zážitky na fotografiách vo Fotogalérii.

Aká asi bude kapitola č.3?

Výmenný pobyt v Nemecku v Garmisch – Partenkirchen

garmisch perexV dňoch 24. - 29. 9. 2019 sa uskutočnil výmenný pobyt v družobnej škole Werdenfels-Gymnasium v meste Garmisch–Partenkirchen v Nemecku. Žiaci boli v dvoch skupinách. Jedna bola zapojená do výmenného pobytu v nemeckých rodinách a druhá skupina bola ubytovaná v mládežníckej ubytovni s krásnym výhľadom na alpské hory a na skokanské mostíky. Celý týždeň absolvovali program spoločne, ale žiaci, ktorí boli ubytovaní v rodinách, strávili večer spoločne s rodinou. V stredu privítal žiakov riaditeľ Werdenfelského gymnázia pán Schȕrmer. Žiaci sa zúčastnili hospitácií vo vybraných hodinách. Popoludní navštívili zámok Linderhof, postavený bavorským kráľom Ludwigom II. Po štvrtkovej hospitácii v doobedňajších hodinách spoločne absolvovali turistiku úžľabinou Parnachklamm, ktorou boli všetci nadšení. Piatok patril Mníchovu, v týchto dňoch žije slávnosťou Oktoberfestu. Venovali sa prehliadke mesta a pamätihodností. Žiaci sa vyviezli na olympijskú vežu, odkiaľ mali krásny výhľad na celý Mníchov. Stará radnica, privítala všetkých krásnou zvonkohrou, poprechádzali si po pešej zóne, pozreli si výstavu áut BMW a absolvovali prehliadku centrálnej rezidencie v hlavnom meste Bavorska. V sobotu bolo na programe mesto Mittenwald a turistika Úžľabinou duchov - Geisterklamm. V nedeľu ráno sa žiaci v rodinách lúčili so slzami v očiach s nemeckými kamarátmi. Na spiatočnej ceste prežili krásne poludnie v Mozartovom meste Salzburg. Výmenný pobyt bol opäť krásnym zážitkom ako pre našich žiakov, tak i pre nemeckých. Už sa tešíme na ich návštevu u nás v Nitre.
Pozrite si niekoľko fotografií vo fotogalérii :-)

Divadelná družba s Českými Budejovicami

druzba divadlo spj 2019Intercambio de teatro con České Budějovice

La última semana de mayo y la primera de junio, los estudiantes de la sección bilingüe que pertenecen al grupo de teatro de español, hicieron un intercambio de teatro con la ciudad Checa,České Budějovice. El intercambio consistía en el viaje a la ciudad, en la conviviencia con los otros estudiantes y en que cada instituto representara en el otro la obra con la que habían participado en el festival de teatro.
Primero, los estudiantes de Nitra viajaron a České Budějovice, donde pudieron representar la obra con la que fueron ganadores del segundo premio a la mejor obra, “Un golpe desde dentro”, en el Gymnázium Jan Valerián Jirsík. Después pudieron disfrutar de una excursión por el pueblo y el parque natural de Trebon y también de una visita a Praga antes de volver a Nitra.
A la semana siguiente recibimos en nuestro instituto la visita de los estudiantes de la República Checa, que representaron su obra “Las ratas” y que después disfrutaron de la ciudad con nuestros estudiantes, y pudieron ver el parque, el casco histórico y hacer un tour por el castillo.
La experiencia fue muy buena para todos y se hicieron buenas amistades, así que esperamos que se vuelva a repetir el año que viene.

Divadelná družba s Českými Budejovicami

Na prelome mesiacov máj-jún sa žiaci bilingválnej sekcie, ktorí sú súčasťou divadelného súboru, zúčastnili divadelnej družby s Českou Republikou, v rámci ktorej spoznali české mestečko, České Budejovice, prežili pár dní so študentmi zahraničného divadelného súboru, a najmä oba súbory predstavili svoje divadlá (s ktorými sa tiež predstavili na divadelných festivaloch bilingválnych sekcií v ramci svojej krajiny).
Ako prví vycestovali naši študenti do Čiech. Na Gymnáziu Jana Valeriána Jirsíka predstavili svoje divadlo s názvom “Un golpe desde dentro”, ktoré na divadelnom festivale získalo cenu za druhé najlepšie predstavenie. Následne spoznali mestečko a park Trebon. Pred návratom do Nitry návštívili Prahu.
Nasledujúci týžden navštívili našu školu žiaci z Českej Repuliky a predstavili nám svoje divadelné predstavenie s názvom “Las ratas”. S našimi žiakmi spoznali mesto, poprechádzali sa po parku a po historickej časti Nitry vrátane hradu.
Bol to pre všetkých skvelý zážitok, nadviazali sa nové priateľstvá…takže dúfame, že si družbu budúci rok zopakujme.
Pozrite si niekoľko fotografií vo fotogalérii

EL ESPINAR – výmenný pobyt

elespinarEL ESPINAR - intercambio

La segunda semana de mayo, del 13 al 19 , los alumnos de 1E, 2A y 6OG, acompaňados por las profesoras Ivana Domankušová y Laura Tiburcio Burgos, estuvieron en el intercambio de El ESpinar (Segovia) con el IES María Zambrano.

Los estudiantes eslovacos participaron en los talleres de ciencias naturales, lengua y literatura espaňola, geografía, inglés, informática y educación física durante su estancia. Las clases tuvieron mucho éxito. Los profesores del instituto prepararon un programa que incluía también viajes a diferentes ciudades, como Ávila, Madrid y Salamanca.

Los estudiantes, junto con sus familias, viajaron también a Segovia. Todos lo pasaron bien con sus familias, practicaron su espaňol y conocieron mejor la comida, la cultura y la forma de vida en Espaňa, sin olvidarnos, por supuesto, a sus compaňeros de intercambio. El intercambio estuvo lleno de nuevas aventuras y experiencias. A los estudiantes eslovacos les gustaría seguir con los intercambios el aňo que viene también.


EL ESPINAR – výmenný pobyt

Druhý májový týždeň od 13. do 19.mája, študenti 1E, 2A a 6OG, spolu s profesorkami Ivanou Domankušovou a Laurou Tiburcio Burgos vycestovali na výmenný študentský pobyt so školou IES MAría Zambrano, v dedine El Espinar (Segovia) .

Naši študenti sa tu zúčastnili hodín ako španielsky jazyk a literatúra, prírodné vedy, informatika, geografia, angličtina a telesná výchova. Hodiny mali veľký úspech. Španielski profesori pripravili program s rôznymi výletmi ako napr. exkurzia do Ávily, Madridu či Salamancy.

Študenti spolu so svojimi rodinami cestovali aj do mesta Segovia. Všetci prežili úžasné chvíle so svojimi rodinami, precvičili si španielsky jazyk, spoznali jedlo, kultúru a spôsob života v Španielsku, ale predovšetkým svojich španielskych „výmenných“ spolužiakov. Výmenný pobyt bol plný zážitkov a nových skúseností. Budúci rok by žiaci veľmi radi pokračovali v ďalších výmenných pobytoch.

Strana 1 z 4