Družba

Návšteva našej družobnej školy z Báčskeho Petrovca

petrovec2023V dňoch 20. - 23. apríla 2023 prišli naši priatelia (21 žiakov a 8 učiteľov) z Gymnázia Jána Kollára v Báčskom Petrovci. Bolo to opäť veľmi milé stretnutie. Žiaci bývali ako zvyčajne v rodinách a učitelia boli ubytovaní v hoteli. Vzhľadom na krátky čas sme nemohli veľa naplánovať, ale napriek tomu sme absolvovali návštevu Bratislavy a Viedne. V piatok sa žiaci z Petrovca zúčastnili vyučovacích hodín na našom gymnáziu. V nedeľu po obede sme sa s našimi priateľmi rozlúčili. Tešíme sa na naše najbližšie stretnutie na jeseň s našou družobnou školou v Báčskom Petrovci v Srbsku. Ďakujeme za návštevu :-)
Pozrite si niekoľko fotografií vo fotogalérii

INERCAMBIO DEL GYMNÁZIUM PÁROVSKÁ Y EL IES TOMARES

druzba sjEn las fechas del 18 al 25 de marzo 2023 tuvo lugar en Nitra el intercambio entre los alumnos del Gymnázium Párovská y el IES Tomares, de Sevilla. Las actividades realizadas incluyeron: pasar tiempo libre con las familias, la visita del castillo de Nitra, Kalvária y el centro de la ciudad. Algunos alumnos fueron a disfrutar del espectáculo de hockey, Nitra vs Košice, en el que ganó Nitra, otros se divirtieron en el Gravity Laser Aréna, y unos pocos fueron a Pieštany, donde pudieron conducir motos en miniatura. Además, se realizaron visitas a Trnava, Bratislava y Viena, donde los alumnos descubrieron más acerca de cada una de las ciudades, visitando sus monumentos y parques más representativos. Por último, se incluyó la subida a Zobor y una comida de despedida donde los alumnos españoles degustaron el guláš y las crepes de chocolate, cocinado por el grupo de gastronomía de la escuela, y quedaron encantados, los alumnos también trajeron comida casera y juntos compartieron buenos momentos.


V dňoch 18. - 25. marca 2023 sa žiaci Gymnázia Párovská zúčastnili výmenného pobytu so školou IES Tomares, zo Sevilly. Potom ako sa španielski študenti zabývali, strávili čas s rodinou. Nasledovali aktivity, počas ktorých navštívili Nitriansky hrad, Kalváriu a historické centrum Nitry. Niektorí žiaci si užili hokej, Nitra vs. Košice, ďalší sa zabavili v Gravity Laser Aréne a zopár išlo do Piešťan na motokáry. Taktiež boli zrealizované výlety do Trnavy, Bratislavy a Viedne, kde sa žiaci dozvedeli viac o každom meste, navštívili viacero pamiatok a významnejšie parky. Nakoniec sa zúčastnili výstupu na Zobor a žiaci gastronomického krúžku našej školy, uvarili pre španielskych hostí guláš a čokoládové palacinky. Žiaci taktiež priniesli domáce zákusky a posledné chvíle spolu strávili v príjemnej atmosfére.

Fotogaléria

Návšteva z družobnej školy Ítaca v Tomares v Seville

druzbaspj2022Od 22. do 29. októbra 2022 k nám zavítala návšteva zo španielskej strednej školy Ítaca v Tomares v Seville. Navštívili naše gymnázium v rámci výmenného pobytu, ktorý absolvovali aj žiaci z III.D a IV.D. Všetko sa začalo očakávaným príchodom hostí počas sobotňajšej noci. Žiaci sa tešili na opätovné stretnutie. Po spoločne strávenom týždni v Španielsku si odniesli mnoho krásnych zážitkov a teraz mohli v dobrodružstvách pokračovať opäť.

Prvý deň pobytu bol v znamení oddychu po náročnej ceste a voľnočasových aktivít pripravených slovenskými rodinami. V pondelok im pán riaditeľ  predstavil naše gymnázium. Taktiež mali možnosť zúčastniť sa vyučovacej hodiny so slovenskými študentmi výmenného pobytu. Navštívili  centrum mesta, hrad, jeho okolie a pešiu zónu, popoludní mestský park. V utorok  sa Španieli so Slovákmi vybrali na výlet do Bratislavy a na hrad Devín. Výpravu započali na Bratislavskom hrade. Schádzajúc z neho pokračoval fotografický maratón, ktorý končil v centre mesta. Na základe získaných fotografií, v tímoch plnili požadované úlohy. Exkurziu zavŕšili prechádzkou popri Dunaji.

Ďalšie dobrodružstvo sa odohralo v srdci Slovenska, v Banskej Štiavnici. Tentokrát výlet absolvovali len španielski študenti. Pozreli si centrum mesta, jeho pamiatky, prešli sa až ku krásnemu tajchu, ktorý sa nachádzal neďaleko a zablúdili aj do tmavých zákutí banského múzea. Vo štvrtok sa študenti z výmenného pobytu spolu so všetkými žiakmi III.D a IV.D stretli na Zobore, aby zdolali turistiku až ku Dražovskému kostolíku. Po návrate na pôdu školy bola pripravená rozlúčková párty s gulášom, ktorý pripravili žiaci a profesori nášho gymnázia. Všetci si náramne pochutili. Každá rodina sa taktiež pochválila svojou kuchyňou a priložila tak ruku k dielu spokojných brušiek žiakov i učiteľov. Čerešničkou na torte bol koncert kapely, ktorá ich sprevádzala počas podujatia. V piatok aj sviatok žiaci strávili posledné dni výmenného pobytu v slovenských rodinách.

Výmenný pobyt teda môžeme zhodnotiť na jednotku. Všetci sme si to náramne užili. V sobotu počas lúčenia sa liali potoky sĺz z očí Slovákov aj Španielov. Bol čas ísť domov. Preto dúfame, že dobrodružstvá so školou IES Ítaca nekončia. Ďakujeme!

Pozrite si niekoľko fotografií

Entre los días 22 y 29 de octubre, los estudiantes del instituto Ítaca de Tomares (Sevilla, España) visitaron nuestro instituto con motivo del intercambio que tiene lugar entre ambos centros (con nuestros alumnos de III.D y IV.D). Llegaron el sábado por la noche, en la que tuvo lugar el esperado reencuentro tras el tiempo pasado juntos en España. El domingo, pudieron descansar tras el viaje y disfrutar de tiempo libre con las actividades que les habían preparado las familias. Ya el lunes, nuestro director les presentó nuestro instituto y, después, pudieron ver nuestras instalaciones e ir a una hora de clase con sus compañeros de intercambio eslovacos. A continuación, los españoles visitaron el centro de la ciudad, el castillo, sus alrededores y la zona peatonal, para, después de comer, reunirse con los compañeros eslovacos en el parque de la ciudad.
El martes, todos juntos, españoles y eslovacos, fueron de excursión al castillo de Devin y, después de esto, al centro de Bratislava. Comenzaron la visita por el castillo, desde el que fueron bajando para comenzar un "rally fotográfico" por el centro de la ciudad en el que pudieron concursar por equipos, realizando las fotos y las pruebas que se les pedía. Al terminar, se realizó un paseo por el Danubio y tras un pequeño tiempo para tomar algo y comprar algunos souvenirs, se regresó a Nitra.
La jornada siguiente tuvo lugar en el corazón de Eslovaquia, en Basnká Stiavnica. A esta excursión acudieron únicamente los alumnos españoles. Pudieron visitar el centro de la ciudad con todos sus monumentos, pasear hasta el bonito lago artificial que hay en las inmediaciones y terminaron el día adentrándose en la oscuridad del Museo de la Mina.
El jueves, los alumnos del intercambio junto a todos los alumnos de III.D y IV.D se reunieron en Zobor para caminar por la montaña hasta la iglesia de Drazovce. Fue un paseo agradable y divertido. Al regresar al instituto, hubo una comida de despedida, con gulas para todos, preparado por alumnos y profesores de nuestro instituto, así como otros platos que habían preparado las familias eslovacas. Como detalle final, hubo un concierto mientras tenía lugar la fiesta.
Como el viernes era festivo, los dos últimos días del intercambio tuvieron lugar en compañía de las familias. Podemos asegurar que los estudiantes disfrutaron muchísimo del intercambio, pues el sábado, durante la despedida, todo eran lágrimas de pena por el final de esta actividad.
Esperamos que el intercambio con el IES Ítaca pueda continuar muchos años.

Návšteva družobnej školy v Španielsku

druzba spjV dňoch 27. septembra - 4. októbra 2022 sa žiaci z tried III.D a IV.D zúčastnili výmenného pobytu so strednou školou IES ITACA v Tomares. Zúčastnení žiaci bilingválnej sekcie si tak mohli vyskúšať španielsky spôsob života, tradičné jedlá a dozvedieť sa niečo zo španielskej histórie. Počas celého týždňa okrem iného mali možnosť spoznať historickú i modernú časť Sevilly a v neposlednom rade si preverili aj úroveň znalosti španielskeho jazyka. Navštívili aj Cádiz, kde pobudli na pláži. Spoznali nových priateľov, ktorých v týchto dňoch privítali vo svojich rodinách a ukážu im krásy Slovenska.

Pozrite si niekoľko fotografí

Srbsko 2022

srbsko2022V dňoch od 29. 9. do 2. 10. 2022 sa zúčastnili žiaci tretích a štvrtých ročníkov nášho gymnázia na družobnom pobyte v Srbsku v Báčskom Petrovci na Gymnáziu Jána Kollára.
Po príchode ich čakali žiaci z družobnej školy na školskom dvore, kde pani profesorka Medveďová rozdelila žiakov do rodín. Bolo to veľmi dojímavé, ako sa mladí ľudia zoznamovali s rodinami, u ktorých strávili nasledujúce 4 dni.
Ďalší deň ich pobytu sa všetci stretli v škole a zúčastnili sa hospitácií v niektorých triedach a popoludní sa vybrali do hlavného mesta Vojvodine, do Nového Sadu. Po návšteve Petrovaradínskej pevnosti mali žiaci rozchod a mohli si popozerať centrum tohto krásneho mesta.
V sobotu navštívili hlavné mesto Srbska Belehrad. Na programe bola návšteva vyhliadkovej veže - Avala, odkiaľ bol nádherný pohľad na mesto Belehrad aj na krásnu jesennú prírodu a potom sa pobrali do centra Belehradu, navštívili pevnosť Kalemegdan a v večerných hodinách sa vrátili naspäť do Báčskeho Petrovca.
Žiaci spoznali mentalitu a život Petrovčanov. V deň odchodu sa so slzami v očiach lúčili so svojimi priateľmi a ich rodinami. Už sa tešíme na jar, keď nás navštívia naši priatelia z tohto milého mesta.
Pozrite si niekoľko fotografií z družobnej návštevy