Družba

Návšteva družobnej školy v Španielsku

druzba spjV dňoch 27. septembra - 4. októbra 2022 sa žiaci z tried III.D a IV.D zúčastnili výmenného pobytu so strednou školou IES ITACA v Tomares. Zúčastnení žiaci bilingválnej sekcie si tak mohli vyskúšať španielsky spôsob života, tradičné jedlá a dozvedieť sa niečo zo španielskej histórie. Počas celého týždňa okrem iného mali možnosť spoznať historickú i modernú časť Sevilly a v neposlednom rade si preverili aj úroveň znalosti španielskeho jazyka. Navštívili aj Cádiz, kde pobudli na pláži. Spoznali nových priateľov, ktorých v týchto dňoch privítali vo svojich rodinách a ukážu im krásy Slovenska.

Pozrite si niekoľko fotografí

Srbsko 2022

srbsko2022V dňoch od 29. 9. do 2. 10. 2022 sa zúčastnili žiaci tretích a štvrtých ročníkov nášho gymnázia na družobnom pobyte v Srbsku v Báčskom Petrovci na Gymnáziu Jána Kollára.
Po príchode ich čakali žiaci z družobnej školy na školskom dvore, kde pani profesorka Medveďová rozdelila žiakov do rodín. Bolo to veľmi dojímavé, ako sa mladí ľudia zoznamovali s rodinami, u ktorých strávili nasledujúce 4 dni.
Ďalší deň ich pobytu sa všetci stretli v škole a zúčastnili sa hospitácií v niektorých triedach a popoludní sa vybrali do hlavného mesta Vojvodine, do Nového Sadu. Po návšteve Petrovaradínskej pevnosti mali žiaci rozchod a mohli si popozerať centrum tohto krásneho mesta.
V sobotu navštívili hlavné mesto Srbska Belehrad. Na programe bola návšteva vyhliadkovej veže - Avala, odkiaľ bol nádherný pohľad na mesto Belehrad aj na krásnu jesennú prírodu a potom sa pobrali do centra Belehradu, navštívili pevnosť Kalemegdan a v večerných hodinách sa vrátili naspäť do Báčskeho Petrovca.
Žiaci spoznali mentalitu a život Petrovčanov. V deň odchodu sa so slzami v očiach lúčili so svojimi priateľmi a ich rodinami. Už sa tešíme na jar, keď nás navštívia naši priatelia z tohto milého mesta.
Pozrite si niekoľko fotografií z družobnej návštevy

Garmisch – Partenkirchen 2022

g2022V dňoch 9. – 13. októbra 2022 sa zúčastnili vybraní žiaci z 1.A, 2.B, 3.C a V.OG, vedenie školy (p. riaditeľ M. Chudík a p. zástupkyňa p. Chovanová) a vyučujúce nemeckého jazyka p.prof. A. Cehuľová a p.prof. Šintálová poznávacej exkurzie v Nemecku, v spolkovej republike Bavorsko.

Program bol veľmi pestrý. V deň príchodu ich čakal pán Rothmayr v Garmisch – Partenkirchen, v mestečku ich pobytu. Porozprával o histórii mesta a prešli spolu pešiu zónu.

Na druhý deň navštívili jeden z najvyšších štítov nemeckých Álp – Karwendel. Vyviezli sa na vrch lanovkou (2400 metrov). Odtiaľ bol krásny výhľad na rakúske a nemecké Alpy. Všetkým veľmi dobre padla hodinová turistika v Úžľabine duchov (Geisterklamm).

Nasledujúci deň strávili žiaci v družobnom gymnáziu (Werdenfels Gymnasium), kde sa zúčastnili na 2 vyučovacích hodinách. Návštevu zámku Linderhof si vychutnali žiaci v krásnom slnečnom počasí. Ešte pred večerou dobre padla zábava na letnej bobovej dráhe.

Návšteva hlavného mesta Bavorska – Mníchova bola naplánovaná na ďalší deň. Žiaci navštívili múzeum automobilového závodu BMW, vyviezli sa hore na olympijskú vežu, odkiaľ mali krásny výhľad na mesto Mníchov.

Poznávací zájazd bol veľmi zaujímavý, plný krásnych zážitkov a môžeme len dúfať, že družba s Gymnáziom v Garmisch – Partenkirchen sa opäť oživí a v budúcich rokoch sa budú tieto naše dve školy navzájom navštevovať :-)

Niekoľko fotografií z exkurzie

Návšteva družobného gymnázia v Srbsku

srbsko perexV dňoch 17. - 20. októbra 2019 sa vybraní žiaci z nášho gymnázia zúčastnili výmenného pobytu so žiakmi Gymnázia Jána Kollára v Bačskom Petrovci. Žiaci boli ubytovaní v rodinách. Program bol veľmi pestrý. V piatok sa zúčastnili prvých vyučovacích hodín, prezreli si priestory školy – Pamätnú miestnosť k 100. výročiu založenia gymnázia. V popoludňajších hodinách navštívili hlavné mesto Vojvodiny Nový Sad, v ktorom si prezreli Petrovaradinsku pevnosť a centrum mesta. V sobotu vycestovali do hlavného mesta Srbska do Belehradu. Najprv sa zastavili na televíznej vyhliadke Avala, odkiaľ bol krásny výhľad do blízkeho okolia. Po nenáročnej turistike žiakom dobre padol spoločný obed v reštaurácii. Posilnení obedom si prezreli centrum mesta, pešiu zónu a pevnosť Kalemegdan. Posledný deň pobytu strávili v rodinách a v popoludňajších hodinách sa rozlúčili s priateľmi a vyrazili na cestu domov. Ako každý rok aj v tomto roku žiaci nadviazali nové priateľstvá a vrátili sa s peknými zážitkami domov.

Nitra - New York - Naperville - Nitra (25.9. – 7.10.2019)

Po dvoch rokoch intenzívnej prípravy, 25.9.2019 nastal deň D a skupina tridsiatichsiedmich párovčanov v zložení pán riaditeľ, traja učitelia a tridsaťtri študentov, začala písať druhú kapitolu zaoceánskeho partnerstva. Hlavným cieľom bolo upevniť vzťahy s americkými rovesníkmi, no kto by odolal možnosti navštíviť najväčšie mesto USA?

NEW YORK

phantomOd mesta známeho mnohými prívlastkami sme mali veľké očakávania. Byť na miestach, ktoré vidieť v toľkých filmoch sa predsa nepodarí každý deň. Niektoré z nich (napr. Sochu slobody) sme videli len z diaľky počas plavby po riekach East River a Hudson okolo celého ostrova Manhattan, iné neušli podrobnejšej prehliadke – múzeum INTREPID, Prírodovedné múzeum, pamätník 9/11, katedrála sv. Patrika, Brooklyn Bridge.... Nefalšovaný multikultúrny život sme videli počas prechádzky rôznymi časťami Manhattanu – Chinatown, Little Italy, Harlem, Roosevelt Island, Wall Street ... A nesklamal ani večerný Times Square či vynikajúce predstavenie Fantóm opery v Majestic Music Theater na Broadway. S New Yorkom sme sa rozlúčili výhľadom na nočné, nikdy nespiace mesto, zo strechy známeho Rockefeller Center a nedeľným dopoludním v Central parku s neodmysliteľným hot dogom s kečupom.

NAPERVILLE

rozluckaPo srdečnom uvítaní v priestoroch školy nastal čas spoznať ozajstný (nielen ten turistický) americký život. Ubytovanie v rodinách dávalo priestor na nakuknutie pod pokrievku každodenných radostí a starostí rodinného života. Účasť na vyučovaní a tiež popoludňajších aktivitách, zase spoznať ten školský. Avšak našiel sa aj čas na návštevu skanzenu a historického centra Naperville, známeho neďalekého veľkomesta Chicago a aj kúsok prírodných krás národného parku Starved Rock. Keďže sa naša návšteva konala počas, pre americkú školu špeciálneho „Homecoming“ týždňa, zažili sme aj pravý „school spirit“. Každý deň bol pripravený špeciálny program - tanečná súťaž, športová olympiáda, pyžamový deň... Vyvrcholením bol posledný domáci zápas školského družstva amerického futbalu (naši zvíťazili!) a večerný „Homecoming Dance“, ktorý bol zároveň oficiálnou rozlúčkou s novými priateľmi.  

Po dlhom spiatočnom lete sme sa 7.10.2019 síce unavení, ale plní emócií a zážitkov na celý život vrátili domov, do Nitry.
Pozrite si naše zážitky na fotografiách vo Fotogalérii.

Aká asi bude kapitola č.3?

Strana 1 z 5