Dôležité!

Milí záujemcovia o štúdium na Gymnáziu na Párovskej ulici v Nitre!
Preštudujte si aktualizované informácie o možnostiach štúdia v školskom roku 2022/2023

---> v časti Pre záujemcov o štúdium <---

Neprehliadnite!

S M E R N I C A
č. 3/2021
O prevádzke a podmienkach výchovy a vzdelávania od 1.9.2021

Riaditeľ Gymnázia, Párovská 1, Nitra na základe dokumentu ministra ŠVVaŠ SR Školský semafor v školskom roku 2021/2022 - manuál pre všetky druhy škôl (zo 17.8.2021), ktorý vychádza z platnej legislatívy COVID automatu schváleného vládou SR dňa 10.8.2021 a vyhlášok Úradu verejného zdravotníctva SR zverejnených dňa 12.8.2021 vydáva túto smernicu pre všetkých zamestnancov a žiakov Gymnázia, Párovská 1, Nitra. Zároveň sa ňou riadia rodičia žiakov.

Novinky

 

Ab ovo usque ad mala – Od vajca až po jablko

latAb ovo usque ad mala Od vajca až po jablko, alebo od začiatku do konca. V obdobnom duchu sa niesli hostiny v Starovekom Ríme. V rovnakom duchu prebiehala aj hodina latinského jazyka dňa 25.11.2021 za účasti pána riaditeľa Chudíka a pani profesorky Šintálovej, predsedkyne predmetovej komisie cudzích jazykov, pod ktorú spadá aj jazyk latinský.

Študenti navštevujúci tento výberový predmet sa oboznámili s reáliami stravovania v období Starovekého Ríma, mali možnosť vidieť prezentáciu venujúcu sa téme stravovania v priebehu dňa, či už u pospolitého ľudu alebo u bohatších vrstiev obyvateľstva. Popritom spoznali latinské termíny označujúce jednotlivé chody stravovania, naučili sa slovíčka pomenúvajúce zeleninu a ovocie, ktoré Rimania konzumovali v hojnom množstve.

Vďaka istým znalostiam gramatiky demonštrovali študenti hosťom isté gramatické javy týkajúce sa deklinácie substantív a v súvislosti s činnosťami, ktoré súvisia s varením a prípravou jedla ukázali aj svoje znalosti z konjugácie slovies v ich základných časoch. Za pomoci slovníka a vďaka svojim vedomostiam prekladali článok venujúci sa danej téme zo súčasného časopisu latinského jazyka, ktorý vychádza v talianskom vydavateľstve a pomáha nám robiť predmet príťažlivým, keďže sa nevyhýba ani dnešným aktuálnym témam ekológie a podobne. Výstupom z hodiny je ukážka našej práce v podobe nástenky, ktorá sa nachádza vo vestibule školy.

A akoby to bolo, keby sme nešli od začiatku až do konca. Študenti si v závere ako odmenu za aktívnu prácu odniesli čokoládové vajíčko a jabĺčko. Bol to taký malý darček pre študentov – nadšencov latiny od ich latinárky ešte pri príležitosti ich sviatku – Medzinárodného dňa študentstva.

Stravovanie v starovekom Ríme - prezentácia

                           Vyučujúca latinského jazyka PhDr. Katarína Rácová, PhD.

SWAP

Ahojte!
Sme dvaja študenti Pároviec zapojení do programu DofE a v rámci dobrovoľníctva sme sa rozhodli pomôcť našej planéte a ľuďom a počas jedného roka každé dve mesiace organizovať swap. Či už máte v skriniach oblečenie, ktoré nenosíte, alebo nie, každý je vítaný. Ak však oblečenie máte, máte výhodu. Koľko kusov oblečenia prinesiete, toľko kusov si bez hocijakých poplatkov budete môcť zobrať so sebou domov. Pokiaľ oblečenie nemáte, ale nejaké sa vám zapáči, môžete si ho za dobrovoľný príspevok, v minimálnej hodnote dvadsať centov, zobrať domov. Tiež bude možné zaplatiť aj dobrovoľné vstupné. Všetky výdavky poputujú neziskovej organizácii :) Tento týždeň - 25. a 26. novembra 2021 - sa taktiež na našej škole uskutoční zber oblečenia cez veľkú prestávku pred aulou. Ak máte nepotrebné oblečenie, neváhajte ho priniesť. Prvý swap sa uskutoční 18. decembra 2021, všetky potrebné informácie nájdeme na našom instagrame @parovsky_swap, poprípade nás môžete kontaktovať cez náš mail Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.. Tešíme sa na vás.

Andrea a Marek (VII.OG)

zber swap 2021swap 2021

Svetový deň úsmevu

V piatok 1. októbra 2021 sa náš deň niesol v znamení úsmevov a dobrej nálady, aj napriek rúškam. Pripomenuli sme si totiž svetový deň úsmevu - spríjemnenili sme si ho pozitívnymi a vtipnými odkazmi na nástenke, a taktiež rozdávaním úsmevov a pozitívnych slov navzájom :-)

Pozrite si niekoľko fotografií vo fotogalérii