Zaujímavosti

Družobný pobyt v Španielsku

exk spanielsko 2023V utorok 13. júna 2023 sme sa spoločne skoro celá trieda I.E, naša triedna pani profesorka Vašková a pán riaditeľ vybrali na cestu do obce Tomares blízko andalúzskeho mesta Sevilla. Cestou zo Slovenska až na španielske letisko vládla pozitívna nálada, aj keď nás po príchode ohromila obrovská horúčava ateplý letný vzduch. Už ako sme vystupovali z autobusu, nás veľkým aplausom privítali naše španielske „parechy“ (dvojice) :) a spolu s nimi aj väčšina školy IES ÍTACA. Odložili sme si veci a išli sme si prezrieť školu, neskôr aj Tomares. V ten večer sme sa už len ubytovali, každý u svojej dvojice, a zoznámili sa s rodinami. Niektorí mali spoločný obed či večeru, boli sa kúpať v bazéne, hrali spoločenské hry doma alebo ich rodina vzala na ďalšiu prehliadku Tomares alebo Seville.

V stredu sa nám rozbehol program a hneď ráno sme sa autobusom odviezli do prímorského Cádizu. Ako prvé nás Španieli zobrali vyskúšať ich typické churros s čokoládou. Neskôr sme mali čas sa v skupinkách porozhliadať po meste a pofotiť sa pri pamiatkach či na ich klasickom trhu, kde mali rôzne španielske špeciality ako krevety, ryby, ovocie a iné. Na záver sme sa všetci spolu vydali smerom k pláži a tam si užili zvyšok výletu. Večer mal každý už vlastný program. Pravidelne sa s ostatnými chodievalo k bazénu, do mesta na rôzne aktivity alebo aj graduáciu menších žiakov. Bol to síce len prvý deň, ale aj tak sa niektorým z nás podarilo veľmi spáliť.

Vo štvrtok sme si boli prezrieť Sevillu. Metrom sme sa odviezli do centra a tam sme z parku vyrazli na bicyklovú „tour“. Videli sme rôzne dôležité pamiatky mesta ako Torre del oro, Álcazar alebo Giraldu. Potom sme sa ešte sami mohli poprechádzať po meste. Večer naspäť domov, kde mal znovu každý vlastný program s rodinou.

V piatok nás čakala cesta do Córdoby. S našou sprievodkyňou sme prešli Mezquitu-Catedral a časť mesta. Mohli sme tiež vidieť Rímsky most, ktorý stojí nad riekou Guadalquivir a nádherné farebné ulice plné pomarančovníkov. V sobotu, už celkom vyčerpaní, sme sa s našimi dvojicami ocitli v obrovskom zábavnom parku Isla Mágica. Niektorí vyskúšali horskú dráhu, iní zase vodné loďky a podaktorí aj padaciu vežu. Keďže sme tu strávili väčšinu dňa, adrenalínu sme mali na konci už celú kopu, a tak si niektorí z nás pozreli už pokojnejšie pirátske divadlo, ktoré tam hrali.

Nedeľa - druhý rodinný deň - väčšina strávila rozlične. Výletom k moru, pozeraním typického andalúzskeho filmu, spoločným obedom a časom s rodinou, kúpaním sa v bazéne, hraním bowlingu alebo jednoduchým oddychom. Pondelok - už posledný deň - sme strávili v IES ÍTACA. Pridali sme sa k skupinám, ktoré si prezerali rozličné projektové dielne, ktoré každý rok organizujú. Nakoniec večer sme mali veľkú rozlúčku v olivovom parku spolu s hudbou, jedlom a príjemnou zábavou. Ráno sme zbalení, už trochu unavení, ale hlavne opálení, napochodovali pred školu, aby sme počkali na autobus na letisko. Po 35-minútovom meškaní autobusu sme s turrónom, španielskou šunkou, pár slzami v očiach, ale predovšetkým s kopcom krásnych zážitkov nastúpili a vyrazili späť na Slovensko.

Pozrite si niekoľko fotografií

INERCAMBIO DEL GYMNÁZIUM PÁROVSKÁ Y EL IES TOMARES

druzba sjEn las fechas del 18 al 25 de marzo 2023 tuvo lugar en Nitra el intercambio entre los alumnos del Gymnázium Párovská y el IES Tomares, de Sevilla. Las actividades realizadas incluyeron: pasar tiempo libre con las familias, la visita del castillo de Nitra, Kalvária y el centro de la ciudad. Algunos alumnos fueron a disfrutar del espectáculo de hockey, Nitra vs Košice, en el que ganó Nitra, otros se divirtieron en el Gravity Laser Aréna, y unos pocos fueron a Pieštany, donde pudieron conducir motos en miniatura. Además, se realizaron visitas a Trnava, Bratislava y Viena, donde los alumnos descubrieron más acerca de cada una de las ciudades, visitando sus monumentos y parques más representativos. Por último, se incluyó la subida a Zobor y una comida de despedida donde los alumnos españoles degustaron el guláš y las crepes de chocolate, cocinado por el grupo de gastronomía de la escuela, y quedaron encantados, los alumnos también trajeron comida casera y juntos compartieron buenos momentos.


V dňoch 18. - 25. marca 2023 sa žiaci Gymnázia Párovská zúčastnili výmenného pobytu so školou IES Tomares, zo Sevilly. Potom ako sa španielski študenti zabývali, strávili čas s rodinou. Nasledovali aktivity, počas ktorých navštívili Nitriansky hrad, Kalváriu a historické centrum Nitry. Niektorí žiaci si užili hokej, Nitra vs. Košice, ďalší sa zabavili v Gravity Laser Aréne a zopár išlo do Piešťan na motokáry. Taktiež boli zrealizované výlety do Trnavy, Bratislavy a Viedne, kde sa žiaci dozvedeli viac o každom meste, navštívili viacero pamiatok a významnejšie parky. Nakoniec sa zúčastnili výstupu na Zobor a žiaci gastronomického krúžku našej školy, uvarili pre španielskych hostí guláš a čokoládové palacinky. Žiaci taktiež priniesli domáce zákusky a posledné chvíle spolu strávili v príjemnej atmosfére.

Fotogaléria

„Atlas político universal"

recitalV dňoch 10. a 11. novembra 2022 sa uskutočnil 3. recitál španielskej poézie. Tento rok pod názvom: „Atlas político universal", s tematikou básní spomínajúce mestá, štáty, kontinenty...

Štvrtkové aktivity sa začali príchodom zúčastnených študentov iných slovenských stredných škôl. Po príchode a ubytovaní sa, začal program zopár slovami na uvítanie a slávnostné otvorenie. Tak ako po iné roky, zúčastnení mohli viesť rozhovor s básnikom, ktorého sa mohli pýtať na rôzne otázky. Nebol to nikto iný ako náš profesor Fernando Antolín Morales, kto odprezentoval svoje knihy básní, ktoré vydal počas pandémie. Po večeri, naša pani profesorka, Alba Pomares Mateo, odprezentovala hravú aktivitu výkladu básní, používaním čudných hlasov, prekladania slov do iných jazykov a všeobecne všetko bláznivé. Bola to zábava, ktorá slúžila na zahriatie pred hlavnou aktivitou: súťažné hry („La yinkana"). Všetci žiaci chodili v noci po škole a objavovali rôzne miestnosti s dekoráciou a hudbou rôznych krajín, v ktorých museli vylúštiť komplikované hádanky prepojené s poéziou a geografiou. Všetci si to veľmi užili. Po tejto aktivite si šli niektorí oddýchnuť a iní ešte na malú prechádzku centrom Nitry.

V piatok 11.11. Alba a Fernando predniesli veršovanú scénu slávneho divadelného predstavenia „La dama boba" od Lope de Vega. Týmto sa začal nový program aktivít ateliéru kreatívneho písania, kde študenti v skupinách tvorili básne rôznych štýlov, štruktúry z rôznych krajín: „Haiku" z Japonska, mexická „Calavera literaria", afroamerické „Eintou" alebo „Villanelle" z Francúzka.
Potom prišla hlavná časť programu, recitál, na ktorý si všetci študenti pripravili a nacvičili prednes tvorby básnikov zo všetkých možných období, rôznych krajín, žánrov, spojených s  tématikou politiky a geografie takmer všetkých kútov sveta. Tejto udalosti sa neformálne, srdečne a uvoľnene zúčastnila španielska veľvyslankyňa na Slovensku, pani Lorea Arribalzaga Ceballos, tak isto ako aj pridelenec pre vzdelávanie pri španielskom veľvyslanectve, Joaquín Tamara Espot, aj spolu s našim pánom riaditeľom PhDr. Martinom Chudíkom a Mgr. Barborou Vaškovou, koordinátorkou bilingválnej sekcie. 

Našu školu v prednese reprezentovali: Júlia Šprlová(IV.D), Natália Mládeneková(III.D), Viktória Sýkorová(II.D), Kristián Blaženec(III.D), Michaela Zgurišová(II.D), Tamara Borecká(III.D) a Tatiana Kucková (III.D). Všetci študenti predviedli dokonalý výkon a celé to bolo veľmi pekné. Nakoniec, počas prestávky na kávu, sa diskutovalo o tom, čo sme si vypočuli. Všetci rečníci mohli zdielať svoje pocity a interpretácie básní, ktoré si zvolili. Po tomto sa recitál ukončil a po obede sa všetci vrátili domov spokojní s touto skúsenosťou a veľkým nadšením prísť aj budúci rok.

Pozrite si niekoľko fotografií

Návšteva zo španielskeho veľvyslanectva

spanielska velvyslankyna mV uplynulých dňoch nás poctili svojou návštevou španielska veľvyslankyňa na Slovensku, pani Lorea Arribalzaga Ceballos, a pridelenec pre vzdelávanie pri španielskom veľvyslanectve, pán Joaquin Támara Espot. Porozprávali sa s učiteľmi španielskej sekcie, so žiakmi a prehliadli si celú školu. Pani veľvyslankyňu príjemne prekvapil záujem a poznatky žiakov o Španielsku a jeho kultúre, a v neposlednom rade ich vysoká jazyková úroveň. Teší nás, že sme dostali príležitosť vzájomne prehĺbiť vzťahy medzi Španielskom a Slovenskom. Ďakujeme za návštevu a veríme, že sa čoskoro stretneme u nás v škole pri rôznych príležitostiach.
Pozrite si niekoľko fotografií

Pasado jueves 20 de octubre visitó nuestro instituto la Excma. Sra. Lorea Arribalzaga Ceballos, Embajadora de España en Eslovaquia y Sr. Joaquín Támara Espot,agregado de Educación en Eslovaquia. Conversó con nuestros estudiantes, intercambió opiniones con nuestros profesores y apreció las instalaciones de nuestro instituto. Desde la sección bilingüe, los "parovcans" compartieron con ella su interés y amor por España y su cultura, algo que la embajadora recibió con alegría además de sentirse muy sorprendida por el alto nivel de español y de conocimiento sobre su país por parte del alumnado de nuestra escuela. Nos alegramos mucho por las dos partes de poder construir puentes más fuertes entre España y Eslovaquia. Agradecemos la visita de la embajadora y esperamos poder verla pronto en futuros eventos en nuestro instituto.

Strana 1 z 6