Zaujímavosti

Exkurzia Hronský Beňadik, Hronsek

hronsek perexV utorok 15. októbra 2019 sa vybraní študenti štvrtého a druhého ročníka zúčastnili exkurzie zameranej na historické pamiatky v okolí mesta Nitra. Navštívili sme kláštor v Hronskom Beňadiku. Na skalnom návrší nad obcou Hronský Beňadik stojí mohutný opevnený benediktínsky kláštor patriaci medzi najstaršie a najvýznamnejšie stavebné pamiatky na Slovensku. Najstaršou časťou kláštorného komplexu bola románska bazilika. Naša cesta pokračovala ďalej do Hronseku, kde sme si prehliadli drevený artikulárny kostol, ktorý bol 7. júla 2008 spolu so zvonicou zapísaný do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.

Nitra v čase vzniku Československej republiky

navstevy synagogy 2018Dňa 26. októbra 2018 sa žiaci III.C zúčastnili návštevy výstavy v synagóge pod názvom: Nitra v čase vzniku Československej republiky. Táto výstava bola uskutočnená pri príležitosti osláv storočnice vzniku 1. Československej republiky. Výstavu organizoval Štátny archív v Nitre a kurátorom výstavy bol PhDr. Milan Belej, CSc., ktorý urobil našim študentom prednášku spojenú s prehliadkou výstavy. Aj týmto spôsobom by sme mu chceli vysloviť poďakovanie za ochotu, sprevádzať výstavou našich študentov. Tu si môžete prezrieť niekoľko fotografií z výstavy.

Výlet do Európskeho parlamentu v Bruseli

europarlament perexV dňoch 2. - 4. mája 2018 sa Alexander Kelemen zo IV.B, Radovan Lukáčik z III.B a pani profesorky Nedasová a Slučiaková zúčastnili výletu do Europarlamentu na pozvanie pána Richarda Sulíka. Naša výprava cestovala letecky a bola ubytovaná v hoteli v Bruseli. Prvý deň mali stretnutie s pánom Sulíkom a diskutovali s ním na rôzne témy. Druhý deň navštívili rokovanie Európskeho parlamentu a vypočuli si príhovor belgického premiéra o budúcnosti Európskej únie, zúčastnili sa prednášky o význame Európskej únie a užili si interaktívnu výstavu v Parlamentáriu. V poobedných hodinách obdivovali bruselské pamiatky, vychutnávali si atmosféru belgickej metropoly a ochutnávali miestne špeciality. Na tretí deň sa po raňajkách vrátili letecky na Slovensko. Našim študentom a profesorkám sa výlet veľmi páčil a odniesli si množstvo zaujímavých zážitkov.
Pozrite si niekoľko fotografií vo fotogalérii

Návšteva europoslanca Richarda Sulíka

sulikDňa 8. novembra 2017 sa na našom gymnáziu zúčastnil prednášky a následnej diskusie europoslanec Richard Sulík. Témou prednášky a následnej diskusie bola Európska únia. Stretol sa so žiakmi maturitného a predmaturitného ročníka, ktorí navštevujú spoločenskovedný seminár a budú maturovať z občianskej náuky. Organizátorkou tohto zaujímavého podujatia bola Mgr. Simona Nedasová.

Môj praveký predmet

I.OGOpäť raz nastal čas, kedy žiaci z I.OG do pravekých dôb preniesli sa zas. Udialo sa tak práve na jednej novembrovej hodine dejepisu, kedy žiaci preukázali svoje zručnosti v tvorbe a prezentácii vlastného pravekého predmetu. Ten mohol pozostávať zo základných materiálov, ktoré sú špecifické pre obdobie praveku – kameň, drevo, hlina, meď, bronz či železo. Na základe fantázie našich žiakov boli na hodine predstavené predmety z rôznych oblastí života – pracovné nástroje, zbrane, šperky, sošky, náboženské predmety, ale aj jaskynné maľby. Každý produkt bol zaujímavý svojou jedinečnosťou a funkciou, ktorú žiaci opísali. Práve tvorba pravekých predmetov je jeden z možných spôsobov, vďaka ktorému sa dá vyučovanie dejepisu urobiť zaujímavejším.

Strana 1 z 3